Coraz częściej korzystamy z internetu za pomocą urządzeń mobilnych, takich jak tablety czy telefony komórkowe. Jest to swego rodzaju oszczędność czasu, bowiem stwarza możliwość załatwienia różnych spraw jadąc pociągiem czy autobusem. Poza tym można w ten sposób uatrakcyjnić sobie długą podróż i poczytać interesujące nas wiadomości lub obejrzeć jakiś film. Niestety, nadal nie wszystkie strony są przystosowane do takiej formy korzystania z nich. Tworząc stronę internetową, należy mieć na uwadze użytkowników, którzy posługują się urządzeniami przenośnymi.
Zalety i wady dedykowanych stron mobilnych
Obecnie strony mobilne coraz bardziej przypominają te tradycyjne, a więc praktycznie nie ma już ograniczonych funkcji . Oczywiście takie rozwiązanie ma nie tylko plusy, ale i minusy. Na początku skupmy się na zaletach. Przede wszystkim czas wdrożenia takiej witryny jest znacznie krótszy niż w przypadku strony responsywnej, którą należy stworzyć od podstaw. Nie ma również przeszkód, aby strona mobilna wyglądała zupełni inaczej niż ta tradycyjna. Poza tym zawartość takiej strony niezwykle szybko się wczytuje, a niektóre skrypty można okroić. Witryny mobilne posiadają także specjalne menu, przyjazne dla urządzeń przenośnych. Warto wiedzieć, że istnieje naprawdę wiele gotowych już szablonów dla takich stron. Natomiast do wad zaliczyć trzeba głównie dość wysokie koszta eksploatacji takiej witryny, a także zarządzania nią. Poza tym Google aktualnie nie gwarantuje idealnego wsparcia dla mobilnych urządzeń. Strona mobilna wymaga także licznych przekierowań, oddzielnego kodu śledzenia Google Analitics, a także edycja treści bywa nieco utrudniona.
A może strona responsywna?
Interesującym rozwiązaniem może być strona responsywna, czyli RWD. Jest to stosunkowo nowa technologia, bowiem została wprowadzona dopiero w 2010 roku. Witryna responsywna to inaczej strona elastyczna, czyli taka, która dopasowuje się do urządzenia. Korzystanie z niej nie wymaga wiele czasu, aczkolwiek i ona nie jest pozbawiona wad. Należy jednak zwrócić uwagę na liczne plusy. Przede wszystkim, jak już zostało wspomniane powyżej, strona dopasowuje się do rozmiaru wyświetlacza naszego urządzenia. Poza tym również menu dostosowuje się do wielkości. Edycja strony nie jest skomplikowana i odbywa się poprzez jeden Panel Administratora. Warto również mieć na uwadze fakt, że kod strony jest zoptymalizowany, a linki oraz aliasy są niezwykle przyjazne. Strona posiada jeden wspólny adres url. Istotne jest także to, iż Google wspiera takie witryny. Istnieje również opcja nadania stronie właściwego dla wyświetlacza wyglądu, gdzie niektóre funkcje można np. ukryć. Niezaprzeczalnie jest to niezwykle przyszłościowa i rozwijająca się technologia, w którą warto inwestować. Posiada ona oczywiście kilka wad. Przede wszystkim czas realizacji takiej strony jest dość długi, poza tym, jeśli chcemy mieć bardzo rozbudowane szablony to powinniśmy liczyć się z dużymi kosztami.
Strona nie wczytuje się natychmiastowo, ponieważ muszą załadować się wszelkie skrypty oraz różne elementy. Niektóre stare przeglądarki nie posiadają wsparcia dla takich witryn. Ponadto niekiedy pojawia się konieczność zmiany układu, np. ilości kolumn.
Którą stronę wybrać?
Nie jest to proste pytanie. Wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji, rodzaju treści, które pragniemy opublikować na stronie itp. Jeżeli nasz serwis funkcjonuje już od dawna i nie planujemy ponosić kosztów oraz trudów jego przebudowy, należy zdecydować się po prostu na wersję mobilną. Z kolei w sytuacji projektowania nowej witryny warto pomyśleć o zdecydowaniu się na stronę responsywną, ponieważ może się nam to opłacić. Należy też pamiętać o tym, że aktualnie Google bardziej wspiera strony responsywne, a jest to dość istotna kwestia. Poza tym to witryny responsywne mają większą szansę na rozwój.
Warto zasięgnąć w tej sprawie opinii innych osób oraz konsultantów. Kontaktując się z nami dostaniecie odpowiedz na wszystkie nurtujące was pytania, a nasi specjaliści pomogą w podjęciu decyzji dotyczących modyfikacji lub tworzenia strony internetowej.